Cestovanie

8 užitočných cestovateľských tipov pre Grécko

Chystáte sa na dovolenku do Grécka? Pred každou návštevou novej krajiny by ste sa mali vybaviť nie len batožinou, ale aj informáciami. V tomto článku nájdete 8 užitočných tipov, ktoré by ste mali brať do úvahy pred tým než do Grécka vycestujete.

Pripravte si hotovosť

V poslednej dobe je hotovosť čoraz menej potrebná a debetná či kreditná karta sa stala našim verným spoločníkom. Grécko je však v tomto ohľade špecifické a hotovosť má „cenu zlata“. Dostatkom hotovosti môžete predísť neočakávaným komplikáciám pri obchodovaní s miestnymi.

Zatiaľ čo v supermarketoch zaplatíte aj kartou, v mnohých menších obchodoch, reštauráciách a baroch platbu kartou neakceptujú. V centre miest nájdete bankomaty, no ak chcete predísť nechceným poplatkom, pripravte si dostatok hotovosti už doma.

Plánujte vopred

Grécko je krajina, ktorá nie je dobre pripravená a organizovaná na návštevu ľudí so zdravotným postihnutím alebo hendikepom. Pokiaľ ste vy alebo vás spolucestujúci osoba so špeciálnymi potrebami, dobre si cestu naplánujte. Vopred si rezervujte izbu v hoteloch a trajektoch, pozor tiež na výber pláži a ostrov. Prístup k mnohým miestam nie je pre zdravotne postihnuté osoby možný.

Za volantom opatrne

Užitočná informácia pre každého, kto sa chystá v Grécku prenajať auto je, že Gréci poväčšine patria medzi obzvlášť agresívnych vodičov. Či už ide o vodičov osobných áut alebo motocyklov, majú vo zvyku jazdiť rýchlo a bez problémov obiehať aj na neprehľadných miestach. Buďte preto ostražitý, najmä vo väčších mestách a hustej premávke.

Toaletný papier zásadne nesplachujte!

Môže sa vám to zdať čudné, ale je to tak. Grécke kanalizačné potrubia majú priemer 50 mm a ľahko sa upchávajú, ak je toaletný papier spláchnutý. Nezabudnite, že Grécko je staroveká civilizácia. Na každej toalete nájdete upozornenie, ktoré vám pripomenie, aby ste toaletný papier odhodili do určeného zásobníka.

Ste nefajčiar? Pripravte sa na dym

Odhadom až 50% Grékov pravidelne fajčí. Hoci nedávno vstúpil do platnosti zákaz fajčenia v interiéri, stále je bežné, že v bare či reštaurácii nájdete ľudí s cigaretou. Pre nefajčiarov to nie je zrovna ideálne. V prestížnejších reštauráciách však obmedzenie fajčenia rešpektujú.

Comment here