Novinky

Boeing využíval na vývoj softvéru externých programátorov za 9 dolárov na hodinu

Americký výrobca lietadiel Boeing údajne najímal na vývoj softvéru pre lietadla Boeing 737 MAX externých programátorov za 9 dolárov na hodinu. Motiváciou mala byť snaha o minimalizáciu nákladov. S touto informáciou prišli bývalí zamestnanci Boeingu a zverejnila ju agentúra Bloomberg.

Lietadlá Boeing 737 MAX boli vyradené aerolinkami po celom svete po tom, čo sa dve lietadlá zrútili kvôli údajnej softvérovej chybe. Tieto nehody mali katastrofálne následky a žiadny člen posádky neprežil. Podľa vyšetrovateľov bola chyba a pád lietadla zapríčinená softvérom MCAS, ktorý kontroluje správny náklon lietadla.

Tento fakt je o to šokujúcejší po zistení, že spoločnosť využívala na programovanie lacných externistov. Tí často pochádzali z krajín, ktoré nemali s vývojom lietadlom leteckého softvéru takmer žiadne skúsenosti.

Hoci je outsourcing vo svete IT pomerne bežnou záležitosťou, v prípade Boeingu je zarážajúce, že sa na vývoji životne dôležitej súčasti palubného systému nepodieľali viac skúsení programátori Boeingu. Spoločnosť sa počas vývoja snažila minimalizovať náklady, preto sa na programoví nakoniec nepodieľali interní programátori.

Niektorí dočasní externí spolupracovníci dostávali za vývoj softvéru deväť dolárov na hodinu. Táto suma je na IT sektor a firmu rozmerov Boeing skutočne smiešna. Podľa bývalého programátora Boeingu tomu zodpovedala aj kvalita práce.

Kód vraj pôsobil často chaoticky a s kolegami – internými programátormi Boeingu, ho museli neustále opravovať a hľadať chyby. Vďaka množstvu chýb a času, ktorý museli opravám venovať interní zamestnanci spoločnosti, sa táto stratégia nakoniec ukázala ako neefektívna. Ďalšia škvrna na už tak dosť špinavú košeľu spoločnosti Boeing.

Comment here