Novinky

Dostupnejšie WiFi pripojenie na Kube, štátna kontrola internetu však ostáva

Kto už bol na Kube vie, že prístup na internet tam nie je takou samozrejmosťou, ako sme u nás alebo v iných vyspelých krajinách zvyknutý. Už aj v Kube však svitá na lepšie časy. Miestne ministerstvo komunikácie rozhodlo o legalizácii pre dovoz routerov a serverov. To však nie je všetko, zlegalizovali aj súkromné internetové siete – čiže súkromné WiFi pre občanov a podnikateľov

Podnikatelia, ktorí majú záujem o prevádzku súkromného internetového pripojenie, musia oficiálne požiadať o licenciu. Internet bude však aj naďalej podliehať štátnej regulácii. Na Kube vládnu jedny z najprísnejších pravidiel používanie internetu vo svete, to by sa podľa malo v blízkej budúcnosti zmeniť.

Podľa vyhlásenia ministerstva informácií a komunikácií nastane od konca júla zásadná zmena. Ľudia budú mať legálne prístup na internet cez vlastné počítače a mobilné telefóny, alebo zdieľať internet prostredníctvom súkromného pripojenia či internetových kaviarni.

Žiadosť o licenciu musia podávať len podnikatelia, bežní občania licenciu pre súkromné účely nepotrebujú. Cena internetového pripojenia stále ostáva pre bežného Kubánca privysoká. To je zapríčinené aj tým, že v Kube aktuálne existuje len jeden poskytovateľ internetového pripojenia – a to spoločnosť Etesca.

Preto je otázne, na koľko tieto „úľavy“ pomôžu rozšíriť a modernizovať pripojenie v krajine. Pravdepodobne pôjde skôr o rozmach v oblastí internetových kaviarní pre turistov, čo ale z pohľadu návštevníka Kuby nie je na škodu. Tieto kroky svedčia o tom, že aj Kuba chce ísť s dobou a rozumie tomu, že mladí cestovatelia vyžadujú aspoň nejaké internetové pripojenie a kontakt so svetom.

Comment here