Zdravie

Prírodná lekáreň priamo na lúke

Začiatok leta je bohatý na kvitnúce liečivé rastliny, ktoré pomôžu pri rôznych zdravotných problémoch a neduhoch. Často ide o pomerne neznáme rastliny, no ich liečivé účinky poznali naši predkovia už dávno v časoch minulých. Prečo sa teda nevrátiť ku koreňom a nevyužívať overenú medicínu priamo z prírody?

Archangelika lekárska

Jej pôvod sú severské krajiny. Liečivý koreň sa spočiatku využíval najmä v kuchyni – konzumoval sa ako zelenina. Využitie našla aj v magických rituáloch proti zariekaniu. Neskôr však vzbudila u alchymistov a bylinkárov zvýšený záujem vďaka jej blahodarným účinkom na tráviace problémy.

Uplatnila sa aj ako prísada do horkých bylinných likérov. Vedecký výskum potvrdil výskyt liečivých látok v koreni tejto rastliny. Archangelika pomôže tráveniu a metabolizmu. Podpísať sa môže aj pod stratu nadbytočnej váhy. Jej nevýhodou je, že je močopudná – čo sa na strane druhej dá využiť pri liečení zápaloch močových ciest alebo rôznych detoxikačných kúrach.

Ruža stolistá

Ruža je kvetina, ktorá sa spája najmä s jej vizuálnou stránkou – ide o akýsi symbol krásy. No už dávno sa jej lupene pridávali do kúpeľov. Dôvodom boli blahodarné účinky na pokožku. Mladistvá a pružná pleť je predsa snom každej ženy. Taktiež si ich ženy nanášali na tvár a robili si z nich provizórnu pleťovú masku, ktoré účinky však boli pomerne rýchle a citeľné.

Bylinkári ich často využívali na liečenie popálenín či hnisavých rán. Verili v chladivý účinok ružových listov. Ruža obsahuje aj éterické oleje s protizápalovým účinkom.

Mäta pieporná

Stará známa mäta. Jej chladivý a osviežujúci účinok určite všetci poznáte, či už zo žuvačiek, cukríkov alebo rôznych nápojov. V staroveku sa táto rastlina tešila veľkej obľube a liečitelia ju využívali takmer na všetky choroby a neduhy. Aj to svedčí o širokom spektre jej využitia.

Comment here