Cestovanie

Žilina-perla na Váhu

Žilina patrí medzi najväčšie mestá na Slovensku. Z hľadiska počtu obyvateľov jej patrí štvrtá priečka na zozname 140-tich slovenských miest. Žilina je krajským a okresným mesto. Je to administratívne, hospodárske, dopravné a kultúrne centrum severozápadného Slovenska.

Z geografického hľadiska je veľmi zaujímavá poloha tohto mesta, ktoré sa rozprestiera na sútoku troch riek – Váh, Kysuca a Rajčanka. Žilinská kotlina, v ktorej leží aj mesto Žilina, susedí s malou Fatrou, Kysuckou vrchovinou, Strážovskými a Súľovskými vrchmi a s Javorníkmi. Má tvar pravouhlého trojuholníka a jej voľným pokračovaním je Rajecká kotlina.

Žilina je mesto námestí. Je ich tu až 17. Najznámejšími sú Námestie A. Hlinku a Mariánske námestie. Posledné spomínané leží v nadmorskej výške 345 m.n.m. Spomínané námestia sú súčasťou pešej zóny historického centra. Pravidelne sú dejiskom rôznych kultúrno-spoločenských podujatí.

Ak plánujete návštevu tohto mesta za účelom turistiky, dovolenky či služobnej cesty, komfortné ubytovanie v Žiline nájdete aj na tejto stránke.

Neprehliadnuteľným je aj erb mesta Žilina – zlatý dvojkríž s dvoma hviezdami na olivovozelenom podklade. Žilinský erb je jedným z najstarších mestských erbom. Prvé vyobrazenie sa dotuje do roku 1379.

Žilinčania sú hrdí aj na športové zázemie. Futbalový klub MŠK Žilina je niekoľkonásobným majstrom Slovenska. Titul získal v rokoch 2002-2004, 2007, 2010, 2012 a 2017. Ďalším dominantným športom v Žiline je hokej. Hrá sa tu najvyššia hokejová súťaž – extraliga. V roku 2006 bol dokonca klub MsHK Žilina majstrom Slovenska.

V neposlednom rade nesmieme opomenúť aj šport, ktorý je v posledných rokoch vďaka Žilinskému rodákovi, fenomenálneho cyklistovi Petrovi Saganovi, na veľkom vzostupe. Cyklistika si získava čoraz viac priaznivcov. V meste má svoje zastúpenie aj cyklistický klub CyS Žilina.

Vodné a zimné športy majú tiež svojich prívržencov a každý človek s aspoň malou chuťou do pohybu si v tomto multi športovom meste príde určite na svoje. A najlepší hotel v Žiline vám poskytne komfort a služby, ktoré určite oceníte.

Comment here